Co je patchwork?

Jde o sešívání a kombinování malých kusů látek tak, aby vytvářely vzory a obrazy. Celé kouzlo je skryto ve správném výběru látek (vzorů a barev), které k sobě ladí a harmonicky se doplňují. Výsledný top můžeme podložit jen látkou nebo bývá spojen v tzv. „sendvič“ (horní vrstvu tvoří top, uprostřed je rouno a spodní vrstvu opět tvoří látka) a je ozdobně prošit. Takto sešitý sendvič se nazývá quilt.

Nejoblíbenější jsou polštáře, deky či prostírání a ubrusy, ovšem můžete si ušít i patchworkovou kabelu, oděvní doplňky, nebo si guilt zavěsit na zeď jako obraz.

Současná podoba patchworku vznikla v 18. století spojením dvou různých technik a to orientálním důkladným proštepováním a záplatováním, používaným vystěhovalci při osídlování Ameriky s účelem využít jakékoli sebemenší kusy tkanin. Dnes je tomu přesně naopak. Ti, kteří tomuto kouzlu propadli, kupují drahé kvalitní látky z ciziny, které následně s velkým požitkem rozřežou a skládají do mozaiky svých výtvorů.

Nápad, trpělivost a přesnost

V roce 2008 jsem si začala pohrávat s patchworkem. Hra se změnila ve velkého koníčka, kterému jsem zcela podlehla…

Toto hraní si s látkami, kombinování s doplňky, počítání centimetrů a snaha najít harmonii mě každým dnem stále více fascinuje. Do všech svých prací, do každého polštářku, deky, tašky nebo prostírání dávám kus sebe. Chce to nápad, trpělivost a přesnost.